Відповіді на запитання „КОЛОСОК-весняний-2013”, 1-2 класи

НАЙКРАЩИЙ ЧИТАЧ ГАЗЕТИ „КОЛОСОЧОК” 

1.                     Б. Дзвоник.

Квіткові рослини і комахи живуть у злагоді і допомагають одне одному. У багатьох рослин, квіти яких закриваються, всередині квіток температура вночі вища за навколишню. У цих квітках комашкам і тепло, і безпечно, і їжа поруч. У дзвониках не дуже тепло, зате завжди відчинено.

Квіти дзвоника – нічний притулок для багатьох комашок, які занадто довго „гуляли”. Вони не закриваються на ніч, мають прозорий купол, повернутий донизу. Під ним, наче під дашком, рятується від дощу та нічної роси комашина дрібнота. У дзвониках не дуже тепло, зате завжди відчинено.

Наукову казку про цю добру квітку читай в газеті „КОЛОСОЧОК” № 28/2012 „Нерозлучні друзі”.

 2.                     В. Про лелеку.

ПРИСЛІВ’Я ПРО ЛЕЛЕКУ

Де лелека водиться – там щастя родиться.

Прилетіли лелеки – весну принесли здалека.

Заклопотали в гнізді лелеки – сій цибулю.

Як з’явилися на городі лелечі лапи, не забирай з грядки сапи.

 ЛЕГЕНДА ПРО ЛЕЛЕКУ

На солом’яній стрісі будинку, в якому жила сім’я з двома немовлятами, було гніздо чорногузів. Одного разу хата загорілася, язики полум’я ковзнули по стрісі.  Заметушилися лелеки, стали кликати господарів. Але вони були далеко в полі і не могли того почути. Тоді птахи кинулися у вікно і винесли дітей. З того часу у них чорні кінці крил, червоні ноги і дзьоб – обпалили в полум’ї.

(За В. М. Грищенком) 

ПОВІР’Я

  • З давніх часів вважалося, що лелека є провісником щастя і добробуту. Селяни вірили, що в дім, на якому з’явилося його гніздо, прийде щастя і злагода, в сім’ї припиняться сварки, діти ростимуть здоровими, у господаря буде добрий урожай на полі.
  • За розорену оселю лелеки можуть помститися – підпалять стріху або принесуть змію у двір.
  • Тому, хто урятував або оберіг чорногуза,  птах віддячиться сторицею – людину будуть супроводжувати щастя і удача.
  • Чорногузи розуміються на людях – селяться лише в добрих і працьовитих.
  • Того, хто зруйнує гніздо чи підніме руку на самого птаха, переслідуватимуть злидні і невдачі.

ЛЕЛЕКА КОЛО ХАТИ – ЩАСТЯ І ДОБРОБУТ У ДОМІ!

 

ЛЕЛЕЧИНІ КЛОПОТИ

Білий лелека, як і решта диких тварин, наражається на певні небезпеки, викликані природними явищами. Ці небезпеки існували завжди, а саме:

  • атмосферні явища (посухи, тривалі дощі, несподівані заморозки);
  • падіння гнізда від вітру;
  • попадання блискавки у гніздо;
  • напади хижаків.

Але є небезпеки, створені діяльністю людей, які можуть призвести до винищення лелеки. Це насамперед:

  • втрата місць живлення;
  • відсутність місць, придатних для облаштування гнізда;
  • загибель птахів внаслідок людської діяльності;
  • несприятливі зміни середовища на місцях зимівель і міграційних шляхах.

 

  1. 3.                     Б. Морський заєць – лахтак.

 Відразу зауважимо, що озерного і річкового зайця у природі не існує. А от морський є! Знайомтеся – лахтак, морський заєць. Чому заєць? Це ж справжній тюлень! Довжина його тіла сягає понад 2 м, а якщо його охопити вимірною стрічкою попід пахвами – 148–161 см. Він має ласти і потужні щелепи, а зуби – дрібні і слабкі. Живе лахтак на узбережжі Північного Льодовитого океану.

Назву „морський заєць” цим тюленям дали російські звіробої, бо тварина дуже ляклива. А може, так їх назвали тому, що пересуваючись по льоду і суші, тварини здійснюють щось на зразок стрибків.

А поруч – його „родич”, заєць білий. Так його назвали тому, що взимку він одягає білу шубку. Інші види зайців взимку сірішають або й не змінюються. Найважливіша ознака білого зайця – у нього на хвості немає чорної шерсті. Мешкає заєць білий у лісі. Тому плавати йому – без потреби. Весна – дуже важка пора року для білого зайця. І не лише тому, що він стає помітніший, доки не змінить колір. Є ще одна прикрість – повінь. В цей час зайці рятуються від води на берегах, малесеньких острівках, колодах, що плавають у воді. І тоді вони стають легкою здобиччю для хижаків. Саме від такої халепи рятував їх дід Мазай у відомій повісті М. Некрасова:

 

Взагалі-то, зайці можуть плавати. Але добрим плавцем зайця білого назвати не можна. Він може подолати вплав дуже невеликі відстані. Мокрий заєць швидко замерзає. Заєць-русак плаває краще, ніж заєць білий. Але вода не його стихія.

4.                      В. Біологічний.

Якщо ти уважно спостерігаєш за квітами, птахами, Сонцем, то обов’язково навчишся визначати, котра година. Люди, тварини та рослини можуть „відчувати час” за допомогою біологічного годинника. Цей годинник без циферблату – дарунок природи.

Птахи здійснюють сезонні перельоти. Вирушаючи за десятки тисяч кілометрів від рідних місць, вони завжди вчасно повертаються додому. Увечері комахи повертаються до місць розселення. У певний час дня розкриваються квіти, посилюється їхній запах. Навесні мешканці лісу пробуджуються від зимової сплячки.

Ботаніки і садівники добре знають, що у кожній місцевості деякі квіти щоденно відкриваються й закриваються в один і той самий час. У 1735 році шведський ботанік Карл Лінней запропонував використати це явище для створення квіткового годинника. Але спершу Лінней ретельно спостерігав за рослинами і записував, о котрій годині розкриваються чи закриваються їхні квіти. Він склав список з 50 рослин, які підказували годину дня. Потім він зібрав ці рослини і висадив у себе в саду на спеціальну клумбу, розташувавши їх так, щоб можна було визначити час. Годинник працював навіть у холодні та похмурі дні!

Відтоді квіткові годинники можна побачити у багатьох ботанічних садах. Квіткові годинники у різних місцевостях відрізняються. Це тому, що час відкриття і закриття квітів у різних місцевостях не однаковий. Цвітіння або запізнюється, або настає раніше. Ти ж розумієш, що квітка слухається Сонця. Поспостерігай за квітами й уточни час їхнього цвітіння у своїй місцевості.

Біологічний годинник мають не лише комахи, квіти, птахи. Твій організм теж „відчуває” годину, йому властиві біологічні ритми. Зранку ти краще запам’ятовуєш, ніж по обіді. Заняття з математики для тебе будуть найлегшими між 9 і 12 годиною ранку та між 16 і 18 годинами. Впродовж дня коливається температура твого тіла.

Вночі водії за кермом сповільнено реагують на подразнення світлом. Кількість аварій збільшується. Тіло людини в цей час більш чутливе до холоду.

 5.                     Б. Сніг вбирає пил і бруд.

Ви помічали, яке свіже повітря, коли падає сніг? Особливо, якщо сніг лапатий, а пластівці снігу великі і пухнасті. Признайтеся, хочеться скуштувати його і втамувати спрагу? Стоп! Не варто цього робити.

Повітря під час і після снігопаду саме тому свіже і чисте, що сніг вбирає в себе весь бруд. Адже сніг – прекрасний поглинач бруду і пилу. Сніжинки мають велику поверхню, і до них все прилипає. Не можна їсти сніг! Це небезпечно для здоров’я.

 СКАРБИ ПРИРОДИ

6.                     Б. Живу і мертву.

Про живу та мертву воду всі чули з дитинства. У всякому разі ті з вас, хто любив слухати казки, а потім і сам читав їх. Ставши дорослими, ми довідалися, що казки – це духовна творчість народу, в якій відбивалися його сподівання й надії. Казкове, ілюзорне ми залишили казкам, але казкові образи і метафори часто-густо стали переносити на явища і предмети цілком реальні.

Вода, що рятує в посушливий рік врожай, звичайно ж, жива! Вона, безумовно, жива для населення пустельних і напівпустельних районів, де й життя, і землеробство можливі тільки за наявності води. І навпаки, вода, в якій не може жити жодна істота, – мертва.

7.                     Д. На всіх малюнках.

Без повітря нам не обійтися – ми ним дихаємо. Вивчивши властивості повітря, людина навчилася використовувати їх: придумала літальні апарати, наприклад, повітряну кулю; садить озимі, які оберігає сніг; грає на духових інструментах, використовує пружність повітря у помпах. Отже, на всіх малюнках зображено, як людина навчилася використовувати властивості повітря. У повітряній помпі та духових інструментах важливою є така властивість повітря як пружність; повітря оберігає озимі, бо погано передає тепло, а для повітроплавання важлива властивість повітря виштовхувати занурені у нього тіла.

 8.                     Г. Листок каштану.

Сподіваємося, ви впізнали листок каштану – дерева, яке є зеленим символом Києва? На гербі Києва ще з середини ХХ століття зображали стилізований листок каштану.

 

9.                     А. Усіх тварин.

Усі тварини – скарб природи!


10.               
Д. За кольором.

Якщо у колекції корисних копалин є кам’яне вугілля, кам’яна сіль, сірка, крейда, глина, пісок, то найлегше розпізнати кам’яне вугілля за кольором. Розглянь малюнки і переконайся, що це – найпростіший спосіб!

 

ЗБЕРЕЖЕМО СКАРБИ ПРИРОДИ!

 11.                Г. БОСФОР.

Перш за все, треба знати, що АТМОСФЕРА – це повітряна оболонка Землі. А вже потім це слово можна використовувати, щоб скласти з його букв різні словаJ. Для такої гри слово „атмосфера” годиться, адже воно складається аж з восьми різних літер. Цікаво, які слова можна придумати? Наприклад: АТОМ, СФЕРА, ЕРА, СОМ, РОТ, МОРЕ, ТЕРМОС та інші. Але слово „БОСФОР” скласти не вдасться – не вистачить букви „Б”!

До речі, Босфор –  це протока між Європою і Малою Азією. Вона сполучає Чорне море з Мармуровим. Це добре видно на знімку з космосу.

 

12.                Г. 5.          

Так, черв’ячок і справді працьовитий! Йдеться не про цього хробачка

  а про цього 

 

Він тобі не подобається? Що ж, можливо ти йому теж не дуже симпатичний. Особливо коли хочеш на нього наступити J.

Придивися – це найкорисніша для ґрунту тварина! Дощові черв’яки (і їхні родичі) – головні тварини, які покращують якість ґрунту. І ніхто і ніщо їх не може повноцінно замінити! Якщо у ґрунті є хробаки – це означає, що ґрунт здоровий і плодючий, а картопля, помідори, огірки та суниця виростуть на ньому дуже смачні та поживні. І за квітучий сад їм треба подякувати. А ще вони слугують кормом для пташок. Отож, пам’ятай про цих корисних тварин не лише у Всесвітній день ґрунту 5 грудня (до речі, у цей день хробачки сплять, бо вони впадають у зимову сплячку), але й щодня!

 13.                В. „СКАРБИ”.  

  1.  Підсніжник, любка дволиста, сон широколистий, зозулині черевички – це РОСЛИНИ, занесені у Червону книгу України.
  2. Без ВОДИ не можливе життя.
  3. Місце проживання „підземних” тваринок – ҐРУНТ.
  4. Блакитний кит, жук-олень, лелека чорний, заєць білий – це ТВАРИНИ, занесені у Червону книгу України .

 

 14.                Б. Скарабей.

З набору букв АСЕКЙБРА легко скласти слово „СКАРАБЕЙ”.

Знайомся – скарабей, рідкісний зникаючий жук, занесений до Червоної книги України. Колись він траплявся в південних степах та в Криму, а зараз, якщо дуже пощастить, на території України його можна знайти лише у заповіднику Асканія Нова. Правда, красень? Шкода, якщо він у нас зникне!

 15.                Г. Бак

Пустунчик заховав під листочком слово „бак”.

Друг людини – це собака, бактерії бувають корисні і шкідливі, а хитрий хробачок не їсть отруйних фруктів.