Марія Надрага. Рицина звичайна. Фiкус сикомор

Рицина звичайна – деревовидна рослина, що часто трапляється на території Близького Сходу. Її батьківщина – Тропічна Африка. Рослина швидко росте: впродовж року може виростати до 4-х і більше метрів заввишки. Рицина звичайна трапляється і в Україні, але у нас її вирощують як декоративний однорічник, і вона може виростати максимум до 2-ох метрів у висоту. Листки у неї великі (до 1м у діаметрі), глибоко розсічені, на довгих черешках. Рицина звичайна – однодомна рослина. Утворює колючі плоди – коробочки, в яких міститься овальне плямисте насіння. Саме з нього отримують технічну олію, яку використовують у промисловості та медицині.

Рицина звичайна – декоративна рослина, особливо її форми зі строкатими листками. Всі частини цієї рослини отруйні.

ФIКУС СИКОМОР (FICUS SYKOMORA)

РОДИНА: ШОВКОВИЦЕВI (MORACEAE)

Oкрім смоковниці, яку відносять до основних біблійних рослин, у Книзі Книг згадується фікус сикомор. Це дерево до 16 м заввишки з товстим стовбуром і широкою кроною. Супліддя у сикомора м’ясисті, дрібніші, ніж у смоковниці, гірші на смак. У біблійні часи їх часто збирали найбідніші верстви населення і вживали як їжу. Цінували ці рослини також за тінь, яку вони утворювали на караванних шляхах, вздовж яких часто садили сикомори.

Батьківщина сикомори – савани, розташовані неподалік від Ефіопії. Культивували це дерево у Стародавньому Єгипті, про що свідчать чисельні візерунки, знайдені у гробницях. Тут з нього виробляли труни та саркофаги для мумій. Деревина сикомора водостійка, а тому її використовували для виготовлення човнів.

Бічні гілки сикомори густо обплітають стовбур, завдяки чому можна легко залізти на дерево. Відома згадка у Біблії про сикомор, на який заліз Закхей, щоб побачити Ісуса. „Побіг він наперед, виліз на сикомор, щоб подивитися на нього, бо Ісус мав проходити тудою” (Лука 19,4).

У давнину це дерево було характерним для краєвиду Палестини (І Царі 10, 27; ІІ Хроніка 1, 15; ІІ Хроніка 9, 27). Про спосіб вирощування сикомори говорить пророк Амос, який описує свою професію як пастуха та збирача фіг. „І відповів Амос і мовив Амасії: „Я не був ні пророком, ані сином пророка не був я. Я пастухом був і порав сикомори.” (Амос 7, 14).

Щоб супліддя сикомори були їстівні, їх за кілька днів перед збиранням надрізають на верхівці, щоб пришвидшити достигання та зберегти поживні речовини. У такий спосіб надрізали фіги ще у Стародавньому Єгипті, однак ця техніка збереглася до сьогодні. Не надрізані фіги сикомори заповнені комахами, а тому погані на смак. Про сикомор Біблія згадує 8 разів.

Завантажити статтю

This entry was posted in 2, 2017, Біблійні дерева та кущі, Жива природа, Журнал, Марія Надрага, Статті. Bookmark the permalink.