Валентина Микитюк. Озера-хамелеони

Кожне озеро має свою назву і свою легенду. Найзахідніше з озер, Тиву-Ата-Мбупу („озеро людей похилого віку”), розташоване приблизно за 1,5 км від двох інших. За переказами, тут знаходять притулок душі тих, хто гідно прожив своє життя і помер від старості. Воно символізує мудрість літніх людей.

Kelimutu-Lakes-Flores-Indonesia

Центральне озеро – Тиву-Нуа-Мурі-Коох-тай – „озеро юнаків і дівчат”. Сюди потрапляють безневинні душі тих, хто помер замолоду, розповідає легенда. Вода у цьому озері за останні двадцять шість років аж дванадцять разів змінювала колір.

Тиву-Ата-поло – „зачароване озеро”, або „озеро злих душ”, – вічний притулок для лиходіїв.

Lake-Kalimutu-1

Науковці висувають гіпотези щодо кольорів води та зміни її забарвлення. Озера багаті на мінерали, які змінюють колір залежно від природних умов і підземної активності. Ймовірно, зеленого кольору водоймам надає сірчана та соляна кислоти, червоний – результат реакції сірководню та заліза. В останні роки вода ервоного озера темнішає, і зараз вже майже чорна. Дивовижно, що у двох озерах, які розділяє лише тонка стіна кратера, вода має різне забарвлення. За місцевою легендою – це символ тонкої грані між злом і добром…

kelimutu-volcano-3-lakes

Туристам, які піднімаються на вершину вулкану, важко передбачити колір води в озерах. За останніми даними, озеро „людей похилого віку”, яке нещодавно було зеленим, зараз чорне, озеро „юнаків і дівчат” має насичене зелене забарвлення, а озеро „злих душ” – коричневе. Лише кілька років тому вони мали відповідно біле, бірюзове і червоне забарвлення; у листопаді 2009 року вода в озерах була чорною, бірюзовою і коричневою, а вже в липні 2010 року Тиву-Ата-Мбупу мало неперевершений пляшково-зелений колір, Тиву-Нуа-Мурі-Коох-тай – бірюзовий, а Тиву-Ата-поло хизувалося кольором зеленого моху.

One of Indonesia’s famous volcanic lake areas.  I did not like Moni !

Милуватися дивовижними водоймами найкраще з вершини Келімуту. Тут є оглядовий майданчик, який називають „пунктом натхнення”. Найкрасивіших і насичених відтінків озера набувають удосвіта та надвечір. Вранці, коли озера огортає густий туман, тут панує особливо таємнича атмосфера.

Індонезійці шанують і люблять ці водойми в обіймах кратера. Колись озера-хамелеони були зображені на купюрі 5000 рупій. Вони є лише невеликою частиною Національного парку Келімуту, що належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

 

 

Валентина Микитюк, Валентина Микитюк
учитель географії
Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 3
Хмельницької області,
лауреат I Всеукраїнського Інтернет
конкурсу „УЧИТЕЛЬ РОКУ-2016”
за версією науково-популярного
природничого журналу „КОЛОСОК”

Завантажити статтю

This entry was posted in 2016, 6, Журнал, Колоскові уроки, Статті, Таємниці природи, Учитель року. Bookmark the permalink.